Başkanın Mesajı

Değerli meslektaşlarım,
 
Tekstil İhracatçıları ve Çalışanları Derneği olarak olarak 1 Ekim 2020 yılında ‘Geleceğin Farkındalığıyla’ mottosuyla yola çıktık. Hem ihracatçı firmaları hem de tekstil sektöründe çalışanları aynı platformda buluşturup, birbirlerinden güç alabilecekleri derneğimizi faaliyete geçirdik. 11 adet çalışma komitesi oluşturup tekstil sektörünün gelişmesine öncülük etmeye başladık. Henüz 3 yıllık bir geçmişe sahip olan derneğimiz kısa sürede sektörümüzün gelişmesi için önemli çalışmalara imza attı.

Faaliyete geçtiğimiz günden beri tekstil sektöründe sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek, ülkemiz  ihracatına ivme kazandırmak, çalışanların mesleki anlamda gelişmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. 

Misyon olarak ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmek ve tanıtmak, sektörümüz başta olmak üzere eğitimi destekleyici ve geliştirici faaliyetlerde bulunmak, tekstil sektöründe nitelikli istihdamı artırmak ve sektörün hak ettiği değere kavuşması adına çalışmalar yapmayı benimsedik. 

Ülkemize katma değer sağlayacağına inandığımız tekstil sektörünün istihdam sorunlarına çözüm getirme, dijitalleşme ve teknolojiden yararlanma, üniversitelerle iş birlikleri sağlama, çevre ve sürdürebilirlik konularının yanı sıra AR-GE çalışmaları gerçekleştirdik.

Bu süreçte tüm dünya ile birlikte hem firmalar hem de çalışan üyelerimizi de etkileyen Covid 19 pandemisi, ekonomik kriz, resesyon gibi sıkıntılı süreçlerden geçtik. Her kriz beraberinde yeni fırsatlar getirir sözünden hareketle hep birlikte krizleri fırsata dönüştürmek için çalıştık ve çıkış yolları aradık. Bilindiği gibi üyelerimiz ihracatçı kurumsal firmalar ve sektör çalışanlarından oluşuyor. Dernek olarak hibrit yapımızla sektörümüzü temsil eden diğer sivil toplum kuruluşlarından çok farklı bir noktadayız. Sektörümüzde, iş hayatında, dernek çalışmalarında kadınlara özel önem veriyoruz. Bu nedenle TİHCAD Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yarısı kadın üyelerimizden oluşuyor. 

Derneğimiz hızlı ve emin adımlarla büyüyor. Bölgesel yapılanma çalışmalarımıza Ege’den başladık. 
29 Eylül 2023 tarihinde Izmir’de düzenlediğimiz törenle ilk temsilciliğimizi açtık. İzmir merkezli Ege temsilciliğimizle bölgede gelinlik ve ev tekstili üreten firmalara yeni ihracat kapıları açmak, çalışanların gelişimine katkı sağlayacak eğitim faaliyetleri düzenlemeyi planlıyoruz.

Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan sektörlerin başında olmak ve ihracat kalitesine katkıda bulunmak hedefiyle, TİHCAD olarak gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var. Sektörümüzün gelişmesine katkı sağlamak isteyen herkesi aramızda görmekten mutluluk duyarız.
 
Saygılarımla
Ergin AYDIN
TİHCAD Başkanı